Kontaktujte nás: info@mokromasopust.cz

Období půstu (Postní doba)

Období mezi Popeleční středou (konec Masopustu) a Velikonocemi, se na první pohled může zdát prázdné, bezbarvé. Ale není tomu tak (posuďte sami Smějící se ).

V pohanských dobách se v tuto dobu slavily svátky jara, svátky probouzející se přírody ze zimního spánku, svátky znovuzrození a nového života. Je to opomíjený svět pověr a magie. Později, v křesťanském světě, byl to čas pro pokání a rozjímání, které vrcholí právě Velikonočními svátky a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V židovské víře se jarní svátky Pesach slaví na památku vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví.

Křesťané se na velikonoční svátky připravují čtyřicetidenním půstem, v němž omezují spotřebu masa, pití alkoholu apod. Celé Postní období se dělí především podle obyčejů konaných o postních nedělích, kterých je celkem šest:

První postní neděle (Invocabit), zvaná Liščí nebo Černá – může být v období od 8. II do 14. III

Pekly se preclíky, které se dětem věšely na stromy, a říkalo se, že je přinesla Liška. Ženy odkládaly pestré součásti oděvu a halily se do černých šátků.

Druhá postní neděle (Reminiscere), zvaná Pražná nebo Samometná

Připravoval se tradiční pokrm pražená Pučálka nebo Pražma, což byl staroslovanský pokrm připravený pražením hrachu nebo nedozrálého obilí. V tomto období také začínal jarní úklid.

Třetí postní neděle (Oculi), zvaná Kýchavná

Kýchá se na zdraví; za papeže Řehoře I. řádil na konci 6. století v Římě mor. Přitom se stávalo, že kdo kýchl, hned zemřel. Proto mu lidé začali odpovídat přáním zdraví – Pomáhej Pán Bůh anebo Pozdrav tě Pán Bůh.

Čtrvtá postní neděle (Laetare), zvaná Družebná

Pečou se koláče Družbance a chodily se domlouvat svatby. Tohoto dne bylo možné uvolnit postní kázeň – mládeži bylo povoleno sejít se na návsi a poveselit se.

Pátá postní neděle (Judica), zvaná Smrtná

Vynášela se Smrt ze vsi (Morana, Mařena) – jedná se o staroslovanský zvyk, který má kořeny již v pohanských dobách.

Šestá postní neděle (Palmarum), zvaná Květná – může být v období od 15. III do 18. IV

Světí se větvičky jívy (kočičky). Připomínáme si vjezd Krista do Jeruzaléma, kde ho lidé vítali palmovými listy. U nás je zastupují právě kočičky, které v tomto období právě kvetou. Touto nedělí začíná Pašijový týden.

Podklady připravila p. Sklenářová z Mokropes.
Doplněno z knihy: V.Vondruška - Církevní rok a lidové obyčeje (1991, Dona)

Pro dokreslení Postní doby doporučuji shlédnout dokument České televize Velikonoce a Smrtná neděle, z cyklu Naše tradice.

"...V předkřesťanských dobách příchodem jara začínal nový rok. Pro křesťany je toto období přípravou na nejdůležitější svátky roku, oslavu mučednické smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, Velikonoce...".

< ZPĚT

Aktuality

 • 03 Čec 2018

  Královský průvod

  Tak jako každoročně, přivítal průvod i letos Mokropeský Masopustní spolek krátkou scénkou. Vedle tradičních krásných perníčků letos ve tvaru psí hlavy jsme rozdávali speciální pivo Mokropeský ležák a sýrové rohlíčky. Na Masopustní náměstí dorazilo též poselstvo všenorské. Přivítání i rozloučení bylo veselé a velmi srdečné.

  Za Masopustní spolek Jana Paďouková

 • 10 Dub 2018

  Napsali o nás...

  Je březen a s ním přišlo období půstu před velikonočními svátky, letos obzvlášť brzy. Uplynulý únor nám přinesl mnoho masopustních oslav, konaly se skoro v každé obci v našm okolí. Ten nejstarší masopust pořádali už po třicáté v Mokropsech.

  Tak začíná článek v měsíčníku DOBNET, který shrnuje historii založení našeho masopustu. Na další straně je pak rozhovor s jedním ze zakladatelů, Ivanem Látalem.

  Článek si můžete přečist ZDE.

 • 05 Úno 2018

  Masopustní průvod z Horních Mokropes

  Pokud jste přespolní směrem ku Karlštejnu, neváhejte a zažijte rovnou dva Mokropeské masopusty v jeden den – zní to trochu nepravděpodobně, až podnapile, ale jde to. Připojte se k masopustnímu průvodu z Horních Mokropes a Všenor do Dolních Mokropes. Sraz je ve 12:30 na Návsi pod kostelem – více najdete na přiloženém plakátu.

 • 03 Úno 2018

  Masopustní fotopublikace

  Ku příležitosti 30.narozenin vyšla nová publikace, která obsahuje přes 300 fotografií z mokropeských masopustů z let 2007 - 2017. Publikaci sestavil ze svých fotografií Ivan Látal. Pozor - jedná se o limitovanou edici, a tak neváhejte! Zájemci se mohou hlásit na masopustu 10.února u Ivana Látala.

archiv