Kontaktujte nás: info@mokromasopust.cz

Jak se stanovuje termín Masopustu?

Masopust je období od svátku Tří králů (6. ledna) do Popeleční středy (Škaredé středy), od které začíná Postní období. Název Popeleční středa je odvozen od tzv. "udílení popelce". Popelec je popel ze starých ratolestí jehněd, posvěcených na Květnou neděli předešlého roku.

Popeleční středa je ale svátek pohyblivý, bez pevného data; v některých letech může připadat již na začátek února a v dalších až na březen. Takže Masopust trval v jednom roce jen měsíc a v jiném skoro dva.

Stanovení termínu závěrečného dne Masopustu, tj. masopustního úterý, den před Popeleční středou, je tak trochu matematicko-astronomická úloha.

V kalendáři se vyhledá datum, kdy je měsíc v úplňku poprvé po prvním jarním dnu (21. březen). Velikonoce potom ten rok začínají v pátek po takto zjištěném prvním jarním úplňku.

Datum Popeleční středy se vypočte takto: od pondělka toho týdne, ve kterém jsou Velikonoce, odečteme 40 dní a máme datum Popeleční středy. Masopustní úterý je jeden den před Popeleční středou.

Na následujícím obrázku si prohlédněte, jak se mění datum Popeleční středy v jednotlivých letech.

  

 

I když je Masopustní úterý pohyblivý svátek, traduje se k němu i řada pranostik:

 • Masopust na slunci - pomlázka u kamen.
 • Masopust na slunci - pomlázka v senci.
 • Konec masopustu jasný - len krásný.
 • Krátký masopust - dlouhá zima.
 • Jaké jest masopustní úterý, taková bude Veliká noc.
 • Bude-li příjemné povětří (v masopustní úterý), bude dosti hrachu.
 • Teče-li v úterý masopustní voda kolejem, bude úrodný rok na len.
 • Bude-li v úterý masopustní neb v středu (Popeleční) vítr aneb vichr, tehdy celý půst větrný bude.

Jedna předpověď ale platí vždy - ať je Masopust brzo nebo později, ať je studený nebo teplý, ať je zmrzlý nebo mokrý, vždycky po něm přijde jaro a skončí nadvláda zimy.

Čerpáno z knihy MEDARDOVA KÁPĚ (J.Munzar, 1986)

< ZPĚT

Aktuality

 • 03 Čec 2018

  Královský průvod

  Tak jako každoročně, přivítal průvod i letos Mokropeský Masopustní spolek krátkou scénkou. Vedle tradičních krásných perníčků letos ve tvaru psí hlavy jsme rozdávali speciální pivo Mokropeský ležák a sýrové rohlíčky. Na Masopustní náměstí dorazilo též poselstvo všenorské. Přivítání i rozloučení bylo veselé a velmi srdečné.

  Za Masopustní spolek Jana Paďouková

 • 10 Dub 2018

  Napsali o nás...

  Je březen a s ním přišlo období půstu před velikonočními svátky, letos obzvlášť brzy. Uplynulý únor nám přinesl mnoho masopustních oslav, konaly se skoro v každé obci v našm okolí. Ten nejstarší masopust pořádali už po třicáté v Mokropsech.

  Tak začíná článek v měsíčníku DOBNET, který shrnuje historii založení našeho masopustu. Na další straně je pak rozhovor s jedním ze zakladatelů, Ivanem Látalem.

  Článek si můžete přečist ZDE.

 • 05 Úno 2018

  Masopustní průvod z Horních Mokropes

  Pokud jste přespolní směrem ku Karlštejnu, neváhejte a zažijte rovnou dva Mokropeské masopusty v jeden den – zní to trochu nepravděpodobně, až podnapile, ale jde to. Připojte se k masopustnímu průvodu z Horních Mokropes a Všenor do Dolních Mokropes. Sraz je ve 12:30 na Návsi pod kostelem – více najdete na přiloženém plakátu.

 • 03 Úno 2018

  Masopustní fotopublikace

  Ku příležitosti 30.narozenin vyšla nová publikace, která obsahuje přes 300 fotografií z mokropeských masopustů z let 2007 - 2017. Publikaci sestavil ze svých fotografií Ivan Látal. Pozor - jedná se o limitovanou edici, a tak neváhejte! Zájemci se mohou hlásit na masopustu 10.února u Ivana Látala.

archiv